V dňoch 18-24. marca 2023 sa konali Majstrovstvá sveta masters v Rakúskom Seefeld in Tirol. Zväz Slovenského lyžovania reprezentovalo na tomto podujatí osem športovcov: Andrea Šuchtárová, Lenka Kellová, Miriam Reistetterová, Eva Lehotská, Ľuboslav Palguta, Radovan Cienik, Michal Jurčo a Ján Holiga. Pretekalo sa na lyžiarskych bežeckých tratiach, na ktorých sa konali už v minulosti Majstrovstvá Sveta v severských disciplínach. Po príchode do dejiska sme sa ubytovali v prenajatom dome, ktorý bol vzdialený len desať minút pešo od areálu. V sobotu 18. marca sme vybavili akreditáciu a prezentáciu a zúčastnili sme sa oficiálneho tréningu na tratiach. V nedeľu 19. marca nás čakali krátke trate na 7 km klasicky a 7 km voľne. V doobedňajších hodinách sa bežala klasická technika, kde si zlatú medailu v kategórii W02 vybojovala Eva Lehotská a bronzovú medailu Andrea Šuchtárová, Lenka Kellová sa v kategórii W03 umiestnila na 5. mieste. V kategórii M04 si Ján Holiga vybojoval striebornú medailu. V poobedňajších hodinách sa bežalo voľnou technikou kde si Michal Jurčo v kategórii M05 vybojoval striebornú medailu, v kategórii M03 sa Radovan Cienik umiestnil na 5. mieste a Ľuboslav Palguta na 6. mieste, v kategórii W05 si Miriam Reistetterová vybojovala 12. miesto. V pondelok sa bežali stredné trate na 20 km klasickou technikou, kde si Michal Jurčo pripísal 4. miesto a Ľuboslav Palguta 6. miesto. V utorok 21. marca sa bežali stredné trate na 20 km voľnou technikou, kde získali tituly majstrov sveta Ján Holiga a  Eva Lehotská. Andrea Šuchtárová sa umiestnila na 5. mieste, Lenka Kellová na 6. mieste a Miriam Reistetterová na 10. mieste. V stredu 22. marca sa bežali štafety na 4×5 km, dva úseky klasicky a dva voľnou technikou. Do štafety sme nastúpili v zložení Tomáš Sorger (náhradník), Michal Jurčo, Radovan Cienik a Ján Holiga. Od začiatku pretekov sme sa pohybovali na prvom a neskôr aj na druhom mieste, avšak sa nám podarilo odraziť útok Nemeckej štafety a v cieli sme sa tešili zo zisku zlatej medaily s náskokom 24 sekúnd pred Nemeckom a tretím Fínskom. Ženská štafeta v zložení Kellova, Suchtarova, Reistetterova a Lehotská obsadila 4. priečku, pričom sa viac ako polovicu pretekov pohybovala na tretej priečke. Vo štvrtok 23. marca sa pretekári postavili na štart dlhej trate na 30 km voľnou technikou. Ján Holiga si v tejto disciplíne vybojoval zlatú medailu, Michal Jurčo bronzovú medailu, Ĺuboslav Palguta obsadil 6. miesto a Radovan Cienik 7. miesto.  V ženách si Eva Lehotská vybojovala zlatú medailu, Lenka Kellová bronzovú medailu, Andrea Šuchtárová 4. miesto a Miriam Reistetterová 13. miesto.

Výprava Slovenských reprezentantov si tak domov odniesla jedenásť cenných kovov, pričom sa zaradila medzi najúspešnejšie krajiny ( celkovo 38 krajín ). Taktiež malo pozitívny ohlas z radov ostatných krajín naše reprezentačné oblečenie, za čo sa chceme poďakovať ZSL a taktiež aj za zapožičanie motorového vozidla.

Spracoval: Mgr. Ján Holiga, člen komisie masters v ZSL.